Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Wyrok sądu ws. "bezterminowości" praw...
prawkowzor.jpg

31-01-2019

Wyrok sądu ws. "bezterminowości" praw jazdy

Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok, w którym orzeka za bezpodstawne wpisywanie w dokument prawa jazdy terminu jego ważności w sytuacji, gdy pierwotnie uprawnienia zostały wydane bezterminowo. Chodzi o sytuacje związane z wymianą dokumentu na nowy, a obecnie wydawane prawa jazdy są na okres 15 lat.


Wymiana dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów na nowe rozpoczęła się w 2013 roku. Wielu kierowców zorientowało się, że na nowych blankietach wpisano im 15.letni termin ważności, mimo że poprzedni dokument był im wydany bezterminowo. Część z posiadaczy praw jazdy zdecydowała się zwrócić z tą sprawą do sądów administracyjnych. I pierwszy wyrok w tej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie; sprawa dotyczy mieszkanki Krakowa.

 

Kobieta, zanim skierowała sprawę do sądu, próbowała walczyć o swoje na drodze polubownej, oczekując zmiany decyzji urzędników wydziału komunikacji. Bezskutecznie. Odmowy tłumaczono między innymi ograniczeniami wynikającymi z systemu informatycznego, który miał być oporny na brak daty ważności.

Sąd stwierdził bezskuteczność ograniczenia daty ważności uprawnień. Innymi słowy data ważności nie ma mocy prawnej, prawo jazdy wydane bezterminowo w przeszłości, zachowuje w ocenie sądu tę właściwość.

Obecnie, po wejściu w życie rozporządzenia z 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, urzędy w miejscu „data ważności uprawnienia" umieszczają kreskę. Dotyczy to wyłącznie osób, które uzyskały uprawnienia bezterminowe. Niestety, nie wszystkie urzędy stosują się do tej zasady.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena