Wykłady online tak, ale pod nadzorem...
27.05.2020
W ostatnim czasie w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy COVIDOWEJ” (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) zwracają się do naszej redakcji ośrodki szkolenia kierowców z pytaniami jak ugryźć temat prowadzenia zajęć teoretycznych w czasie stanu zagrożenia, w myśl art. 15zzzu2 przytoczonej ustawy.
Art. 15zzzu2. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii część teoretyczna, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 341, 622, 1287 i 2020) może być realizowana przy wykorzystaniu metod on-line polegających na transmisji w czasie rzeczywistym dźwięku i obrazu między osobą prowadzącą taką część a jej uczestnikami. Część teoretyczna niezakończona do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii może nadal być prowadzona z wykorzystaniem metod on-line, jednak nie dłużej niż przez 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Wielu przedsiębiorców sądzi, że ustawodawca zezwolił wszystkim ośrodkom do czasu odwołania stanu zagrożenia, prowadzić zajęcia w formie klasycznego e-learningu, normalnie przewidzianego dla osk spełniających dodatkowe wymagania – ale czy na pewno?
Z powyższego zapisu wynika, że prowadzenie ww. zajęć musi odbywać się w drodze transmisji, w czasie rzeczywistym dźwięku i obrazu między wykładowcą a uczestnikami a zatem samo udostępnienie gotowych materiałów dydaktycznych bez czynnego udziału wykładowcy będzie niewystarczające. Na szczęście istniejąca technologia pozwala na realizację tego wymogu choćby z wykorzystaniem połączenia konferencyjnego jakie daje nam Skype czy popularny Facebook. Narzędzia te dają nam również możliwość udostępnienia własnego ekranu podczas połączenia co daje nam jeszcze większe możliwości. Niestety przepis jest bardzo ogólny i przysparza wiele wątpliwości choćby jak i kiedy potwierdzić przeprowadzenie takich zajęć. Normalnie zajęcia są potwierdzane w momencie rozpoczęcia zajęć (data i godzina) oraz każdorazowo po ich zakończeniu poprzez złożenie podpisu w karcie zajęć przez wykładowcę oraz osobę szkoloną ale co w tej sytuacji?? Biorąc pod uwagę rozbieżności w interpretacji przepisów przez Urzędy w całym kraju (a czasami w powiatach sąsiadujących) na pewno nie znajdziemy jednolitego rozwiązania tego problemu. Jedno jest pewne szkolenie musi być udokumentowane niezależnie od formy jego przeprowadzenia, więc może rozsądnym rozwiązaniem byłoby podpisanie zajęć przez osoby szkolone jednorazowo po zakończeniu części teoretycznej ale jeszcze przed rozpoczęciem części praktycznej szkolenia.
Ważnym problemem jest/było zamknięte biuro szkoły nauki jazdy np. wynajmowane w szkole czy na komercyjnym rynku (galeria handlowa). W czasie pandemii można odnieść mylne przeświadczenie, że skoro zajęcia mogą (ale nie muszą) być prowadzone on-line to przedsiębiorca nie musi wynajmować w tym czasie sali wykładowej. Radzimy być ostrożni ponieważ organ kontrolny może to potraktować jako niespełnienie warunków lokalowych do prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, co może mieć negatywne skutki podczas przyszłej planowej kontroli. W tej sytuacji wydaje się rozsądnym rozwiązaniem ustalenie wspólnie z wydziałem komunikacji (najlepiej na piśmie) jakiegoś kompromisowego rozwiązania do czasu zakończenia czasu epidemicznego.
Powrót
Komentarze