ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Rewolucji w uokp ciąg dalszy, kolejne posiedzenie...
3470.jpg

10-04-2014

Rewolucji w uokp ciąg dalszy, kolejne posiedzenie w Sejmie

Wczoraj (9.4) Komisja Infrastruktury przyjęła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957) z drobnymi poprawkami. Oto najważniejsze z nich.

•    prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg z automatyczną skrzynią biegów pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Należy podkreślić, że Komisja w pierwszym czytaniu skreśliła zapis mówiący o dodatkowym obowiązkowym odbyciu szkolenia praktycznego w ośrodku szkolenia kierowców potwierdzonym wpisem do prawa jazdy.

•    Kolejna zmiana dotyczy umożliwienia przeprowadzenia egzaminu państwowego na prawo jazdy nie tylko z wykorzystaniem pojazdów WORD lecz również ośrodków szkolenia kierowców oraz pojazdem dostarczonym przez osobę egzaminowaną pod warunkiem spełnienia przez pojazd wymogów technicznych określonych w przepisach. Ten ostatni wariant zostanie rozważony przez Komisję w drugim czytaniu projektu ustawy.

•    Warsztaty doskonalenia zawodowego dla instruktorów nauki jazdy będą organizowane również przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Skreślono również zapis mówiący o  tym, że mają one trwać przez 3 dni.

•    Najistotniejszą chyba zmianą jest zniesienie obowiązkowego uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym prowadzonym przez ośrodki szkolenia kierowców. W myśl nowelizacji to kursant miałby decydować w jakiej formie będzie nabywał wiedzę teoretyczną i w przypadku kiedy zdecyduje się na szkolenie we własnym zakresie cały proces zdobywania uprawnień zaczynałby się od państwowego egzaminu teoretycznego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu osoba ta mogłaby zapisać się na szkolenie praktyczne w ośrodku. Propozycja ta wzbudziła ogromne kontrowersje w środowisku szkoleniowców gdyż jak twierdzą ci ostatni doprowadzi to do likwidacji jeszcze większej ilości szkół, które dopiero co otrząsają się po zmianach po 19 stycznia ubiegłego roku. Ministerstwo zapewnia jednak że liberalne zmiany mają dać jedynie możliwość wyboru naszemu społeczeństwu a nie likwidować branżę szkoleniową. Należy również podkreślić, że zmiany te pociągają za sobą inne problemy gdyż art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, w nowym brzmieniu mówi: „Nie może być szkolona osoba, która nie zdała z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego, o której mowa w art. 51 ust. 2 pkt 1”.


Czy w takim brzmieniu osoba, która zdecyduje się najpierw zdawać egzamin teoretyczny ale nie skutecznie będzie mogła podjąć szkolenie w ośrodku skoro nie spełnia wymogów w/w. zapisu? Zdaniem biura legislacyjnego nie ma problemu więc czekamy z niecierpliwością na 2 czytanie. Inną kwestią podniesioną na ostatnim posiedzeniu jest czy zajęcia teoretyczne nie powinny zostać wyłączone z nadzoru nawet kiedy kursant zdecyduje się na szkolenie w osk w pełnym zakresie?

 

Drugie czytanie, po naniesieniu zmian uzgodnionych w dniu wczorajszym odbędzie po świętach wielkanocnych.


bp

Powrót do listy aktualności

Komentarze (10)

Gość
~ antek1812

Co do konkretnych zmian zapisano również konkret dotyczący zainteresowanych kandydatów na instruktorów kat. T. Czy ktoś mógłby potwierdzić moją interpretację zapisu, iż do zdobycia kwalifikacji instruktorskich kat. T wymagane jest tylko posiadanie prawa jazdy kat T przez okres dwóch lat, bez odbywania stażu tak jak w przypadku np. rozszerzenia z B na C+e

2014-04-10 19:33
Gość
~ Op

To nie oplaca sie robic pelnego szkolenia. Juz lepiej zapisywac chetne osoby na 29 godzinne korepetycje ktore nie beda stanowily integralnej czesci kursu i po klopocie. Przeciez skoro kursant moze wybrac sposob nauki to moze sie szkolic u instruktora z auto szkoly ale nie w ramach kursu podstawowego....

2014-04-10 20:35
Gość
~ Maj

zapis dopuszczajaący jazdy motocyklem do 125cm3 z automatyczną skrzynią to bubel. Jaki tego sens skoro takich pojazdów jest tyle co kot napłakał. To ktoś kto jeździ motorowerem 50cm3 z manualną skrzynią nie poradzi sobie z biegami w 125cm3? nonsens. koniecznie trzeba usunąć zapis o automatycznej skrzyni biegów, a już niech dodadzą to przeszkolenie dodatkowe. Bo inaczej to bubel.

2014-04-11 17:37
Gość
~ Zibi

Bardzo dobry pomysł. Wykłady nie powinny być obowiązkowe. Kursant niech sam wybiera jak uczy się przepisów, czy w domu z ksiązki czy zapłaci wiecej i bedzie chodzil na wyklady

2014-04-11 19:06
Gość
~ Wig

@Do Maj Jeśli motocykli z automatem (czyt. skuterów) 125 cm3 jest mało, to po wprowadzaniu tej poprawki (kat. B) liczba ta wzrośnie. Tak jak w Czechach czy na Słowacji, czy innych krajach, gdzie takie uprawnienia istnieją. Ale racja - przydałby się zapis rozszerzający uprawnienia na manual np. poprzez drobne szkolonko.

2014-04-12 11:14
Gość
~ egz

Należy zlikwidować wordy , zniknie problem z pojazdami egzaminacyjnymi, Egzaminy panstwowe powinny odbywać się w OSK , tak jak egzaminy kwalifikacyjne na kierowców zawodowych i jak w innych krajach , Z jednym wyjatkiem oprócz Polski. Przy okazji zostały by zlikwidowane chore układy polityczne i nie tylko, To by ułatwiło ludziom życie. No ale co zrobić z całą ekipą plecaków , itp., a niech szczaw żrą.

2014-04-12 19:58
Gość
~ mareq

Jestem za dopuszczeniem motocykli klasy 125 do prawka kat B ale po co ten durny zapis o automatycznej skrzyni biegów???

2014-04-16 08:51
Gość
~ Nowy

Zapis o automacie trochę bez sensu. Bo jeżeli posiadam prawo jazdy kat b to umiem poslugiwac sie sprzeglem.Prawda bo noewiem o co tuchodzi.

2014-04-21 12:42
Gość
~ MOSKWA

tOTALNA BZDURA Z ZAPISEM O AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI BIEGÓW. PRZECIEŻ NAWET W MOTORYNCE JEST MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW I DZIECI DAJĄ SOBIE Z NIĄ RADĘ . POZATYM MOJA WSK 125 ZE SKRZYNIĄ MANUALNĄ LECI NA MAXA DO 90 KM/H A TAKI SKUTER Z AUTOMATEM LECI PONAD 100 KM/H .

2014-05-11 21:53
Gość
~ MOSKWA

myślę że osoba posiadająca prawo jazdy kat. B da sobie radę ze 125 z manualną skrzynią a jazdę będzie doskonalił na drodze. w innych krajach to się sprawdza a u nas Wordy płaczą bo im kasiora koło nosa ucieknie . Wszyscy wiedzą że pod przykrywką bezpieczeństwa na drogach robi się tam pieniądze.

2014-05-11 21:57

Dodaj własny komentarz

Ocena