Prawo jazdy – szybciej i taniej... we Francji
23.02.2020
Jak podał serwis ifrancja.fr, francuskie Ministerstwo Finansów chce doprowadzić do obniżenia o 30% kosztów prawa jazdy. Dodatkowo skrócony ma również zostać czas niezbędny do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Aby to osiągnąć od 1 czerwca 2020 r szkoły nauki jazdy mają proponować kursantom standardową umowę na kursy prawa jazdy.
Minister finansów Bruno Le Maire podpisał dekret zezwalający na wprowadzenie, nowej, standardowej umowy, w której jasno i precyzyjnie określone będą zobowiązania między kursantem a ośrodkiem szkolenia. Standardowy wzór umowy ma obowiązywać we wszystkich francuskich szkołach nauki jazdy.
Według francuskiego resortu finansów nowa umowa ma wykluczyć nadużycia i stosowanie przez niektóre ośrodki nauki jazdy niezgodnych z prawem dodatkowych opłat. Dzięki tej zmianie kursanci będą mieli ułatwione zadanie przy porównywaniu ofert, a w konsekwencji ma ona poprawić konkurencyjność w branży, bowiem zostanie zakazane stosowanie kosztów ukrytych.
Problem wysokich cen kursów nauki jazdy oraz stosowania dodatkowych opłat przez ośrodki szkolenia kierowców był we Francji znany od dłuższego czasu, dlatego coraz bardziej popularne stawała się jazda... bez uprawnień. Jak szacuje francuskie Międzyresortowe Obserwatorium Bezpieczeństwa Drogowego szacuje, że na drogi Francji wyjeżdża prawie 700 tysięcy kierowców bez prawa jazdy.
W celu obniżenia kosztów prawa jazdy w maju ubiegłego roku premier Édouard Philippe zapowiedział zmiany m. in. zwiększenie liczby kursów na pojazdach z automatyczną skrzynią biegów (13 godzin praktyki zamiast 20) oraz zmniejszenia liczby godzin na symulatorach jazdy (z 10 do 5 godzin).
We Francji uzyskanie prawa jazdy wiąże się ze znacznym kosztem wynoszącym pomiędzy 1600 a 1800 euro, w zależności od regionu, a czas potrzebny na odbycie egzaminów to średnio 60 dni. Niezdany egzamin obliguje do powrotu na szkolenie do nauki jazdy, co w tym wypadku podnosi koszt ponad 2000 euro.
Francuskie Ministerstwo finansów zaznacza, że prawo jazdy jest czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także mobilność i dostęp do szkolenia zawodowego i zatrudnienia.
Jak taka zmiana została by odebrana w naszym kraju? Czy ujednolicenie umów na szkolenie jest alternatywą do ceny minimalnej forowanej przez część branży szkoleniowej?
(db)
Powrót
Komentarze