krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Palenie papierosów podczas prowadzenia pojazdu?!
21381.png

18-09-2019

Palenie papierosów podczas prowadzenia pojazdu?!

Według danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się co czwarta osoba dorosła w Polsce (25%). Niestety dość często można na drodze również zauważyć, kierującego pojazdem palącego papierosa.

 

Czy szkodzi on wyłącznie sobie? Niestety nie! Nawet, jeśli podczas palenia nie przewozi pasażerów, to jego zachowanie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Podczas prowadzenia pojazdu każda czynność, która odciąga ręce od kierownicy a wzrok od obserwacji drogi i otoczenia jest niebezpieczna.

 

Jeśli prowadzisz pojazd i jednocześnie palisz papierosa, twoja uwaga jest skupiona na tym, aby nie zabrudzić popiołem wnętrza. Papieros, który wypadnie kierującemu z dłoni może go poparzyć lub być przyczyną nerwowej i niebezpiecznej reakcji np. ruch kierownicy, a w konsekwencji możliwość utracenia kontroli nad pojazdem.

 

Niestety wypalony papieros najczęściej jest wyrzucany przez okno pojazdu przyczyniając się latem do zwiększenia zagrożenia pożarowego. W "najlepszym" wypadku zaśmieca drogę i otoczenie. W najgorszym, gdy wpadnie pod pokrywę silnika pojazdu jadącego za nim, co może przyczynić się do pożaru pojazdu - niektórym zdarza się mieć jeszcze zaniedbane wycieki paliwa czy oleju.

 

Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 63 punkt 5 Prawa o ruchu drogowym „kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki".

 

Konstrukcja przepisu wyłączyła z zakazu kierującego samochodem osobowym, jednak już w taksówce, jesteśmy chronieni przed dymem. Dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia zalecamy jednak walkę z kierującymi palaczami, bo siedząc z boku narażacie siebie na niebezpieczeństwo i nie chodzi wcale o substancje smoliste.

 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena