ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Pakiet "Dobry kierowca" - zapowiedzi...
04-morawiecki-mr-0.png

16-12-2019

Pakiet "Dobry kierowca" - zapowiedzi premiera Morawieckiego

Wczoraj tj. 15.12 Premier ogłosił, ze bierze się za piratów drogowych i zapowiedział zmiany w przepisach... Ogłoszony przez Morawieckiego pakiet zakłada wprowadzenie trzech zasadniczych zmian.

 

Piesi na przejściach

Pierwsza z nich dotyczy pierwszeństwa pieszych przed wejściem na pasy. Zostanie wprowadzony przepis, w myśl którego "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu". (wytłuszczone proponowane zmiany w art. 26 ustawy).

 

Po pierwsze zmiany te nie są niczym nowym, a jedynie powieleniem zapisów z § 47 ust. 4 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 170, poz. 1393) tj.: kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia oznaczonego znakiem D-6 jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osób znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących. Problem niejednoznacznego podejścia do tego zagadnienia nie jest nowy i zgodnie z zapowiedzią resortu, miał zostać ujednolicony przy najbliższej okazji.

 

Po drugie, pojęcie szczególna ostrożność mówi bezpośrednio o zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie;, czyli m.in. o zmniejszeniu prędkości przed przejściem dla pieszych, aby umożliwić sobie szybką reakcję....

 

Po trzecie, co z zapisami art. 14 Prawa o ruchu drogowym tj. Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

Jeśli zmiany miałyby doprowadzić do wprowadzenia pierwszeństwa pieszych przed wejściem na pasy, to w dalszym ciągu nie jest to zapisane w przedstawionych propozycjach. Przekaz medialny może wprowadzać pieszych w błąd, a w konsekwencji "spotkania" pieszych z pojazdami doprowadzą do tragicznych skutków dla każdej ze stron tj. dla pieszego poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a dla kierującego konsekwencjami prawnymi i moralnymi.

50 km/h przez całą dobę

Druga ze zmian dotyczy ujednolicenia ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na prędkość 60 km/h w godzinach 23.00 -5.00.

Pomysł jak najbardziej zasadny, bo obserwując miejski ruch trudno jest znaleźć pojazdy, które poruszają się z dopuszczalną prędkością (z wyjątkiem pojazdów nauki jazdy). Do tej pory jest wielu kierowców, którzy nie odnotowali w umysłach zmiany z 60 km/h na 50 km/h... Zaskakujące, ale prawdziwe.

 

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h

Premier zapowiedział również odbieranie (chodziło raczej o zatrzymanie) prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie rodzaje dróg. Obecnie dotyczy to tylko terenu zabudowanego. Dlaczego taka zmiana? Statystycznie więcej wypadków wydarzyło się na obszarze zabudowanym, to jednak wskaźnik ciężkości wypadków poza obszarem zabudowanym jest znacznie wyższy.

 

Podsumowanie

Pod zmianami nr 2 i 3 podpisujemy się obiema rękami. Co do zapowiadanej zmiany nr 1, to należy poważnie się nad nią zastanowić. Wprowadzenie tej zmiany powinno nieść za sobą dłuższą kampanię społeczną, aby nie doprowadzić do sytuacji krytycznych. W tym przypadku nie chodzi o wynik egzaminu, a o ludzkie życie i zdrowie.

 

(db)
foto: premier.gov.pl

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena