Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Masz cofnięty licznik? Czeka cię kara?!
korektaa.jpg

04-01-2020

Masz cofnięty licznik? Czeka cię kara?!

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.


Warto przy tym zauważyć, że do tej pory osoba, która oferowała samochód do sprzedaży i posiadała wiedzę o tym, że przebieg w pojeździe jest sfałszowany, to popełniała przestępstwo. Nie było jednak do końca jasno określonych sankcji za sam proces "cofania liczników". I to ma się zmieniło. Na efekty zmian nie trzeba było długo czekać…


2 stycznia 2020 r. na drodze krajowej nr 7 (zakopianka) w Myślenicach patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej na samochód marki Peugeot Partner, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. Kierowca został ukarany mandatem karnym za to wykroczenie. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił … 152456 km. Po czym zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018: 198900 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku, tłumaczył, że jest to pojazd firmowy.


Ze względu na brak aktualnych badań technicznych (powinny być wykonane w listopadzie 2019 roku) zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK „,Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru” sprawa została przekazana do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.
Należy jednak pamiętać, że sankcja "w papierach" to jedno, a drugie - egzekucja prawa i skuteczne pociąganie do odpowiedzialności osób za to odpowiedzialnych. Odpowiadać za proceder będzie zarówno ten, który licznik sfałszował jak i ten, który zlecił taką usługę.

 

Dziś na rynku wtórnym jest mnóstwo - śmiało można powiedzieć, że większość - pojazdów, które mają "skorygowane" liczniki przebiegu. W szczególności w samochodach pochodzących z importu. Eksperci wskazują, że nie tylko w Polsce fałszuje się przebieg, za to tutaj odbywa się to po raz drugi, bowiem wcale nie jest tak, że proceder ten nie jest nagminnie stosowany także za zachodnimi granicami, skąd pojazdy trafiają do Polski. Już - na przykład w Niemczech - tamtejsi oferenci/zbywcy cofają wskazania przebiegu, a kolejnej tego typu korekty dokonuje często handlarz w Polsce.

 

Prawdopodobnie kolejnym krokiem jakiego należy spodziewać się w tej sprawie będzie system wymiany danych o przebiegach pojazdów, na wzór systemu transgranicznej wymiany informacji o przestępstwach i wykroczeniach drogowych. W ten sposób Policja miałaby dostęp do historii pojazdów, które ostatni przegląd przechodziły poza granicami Polski.

 

 

db 

za Policja.pl 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena