Kontrola w OSK - odc. 2
24.11.2020
Czy urzędnik wykonujący czynności kontrolne ma prawo wymagać złożenia od kierownika OSK oświadczenia potwierdzającego zawarcie umowy na warunkach handlowych zgodnych z ustawą o ratownictwie medycznym?
stanowisko resortu:
Biorąc pod uwagę przepis art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 8 września2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 882), minimalna stawka godzinowa dla osób realizujących zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy wymagana jest tylko od dyrektorów szkół (np. kształcenia ogólnego w technikum), dla których podstawa programowa uwzględnia edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z tego wynika, że urzędnik wykonujący czynności kontrolne nie może żądać od kierownika OSK oświadczenia potwierdzającego zawarcie umowy na warunkach handlowych zgodnych z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
komentarz:
Odpowiedź resortu, podpisana przez Dyrektora DTD Bogdana Oleksiaka jest satysfakcjonująca. W ramach prowadzonej kontroli, urzędnik nie ma prawa ingerować w sposób prowadzenia działalności w zakresie stawek zatrudnienia. Te kwestie pozostają do ustalenia pomiędzy stronami. Aktualnie koszt badania lekarskiego oraz egzaminu na prawo jazdy pozostają są ustalone urzędowo. W przypadku ustalenia minimalnej stawki szkoleniowej branża napotyka ministerialny opór, który zgodnie z resortowym przekazem, poparty jest przepisami UE o wolnym rynku.
O cyklu:
Firma SPH Credo jako odpowiedzialna firma, wspiera klientów również w ramach prowadzonej przez nich działalności. Zaniepokojeni zgłoszeniami nadsyłanymi przez klientów, w oparciu o naszą wiedzę dokładamy starań, aby rozwiewać wątpliwości interpretacyjne przepisów, zwiazanych z regulowana działalnością tj. prowadzeniem szkoły nauki jazdy.
Na szczególną uwagę zasługuje zgodność postępowania organów sprawujących kontrolę nad działalnością ośrodków szkolenia kierowców z obowiązującymi przepisami w zakresie kontroli.
Materiał ukazał się w ramach cyklu SPH Credo w obronie praw OSK.
Powrót
Komentarze