Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Już wkrótce nowe pytania w bazie egzaminacyjnej!
pytanie-klienta.png

23-12-2019

Już wkrótce nowe pytania w bazie egzaminacyjnej!

20 grudnia w Sejmie posłowie Jarosław Gonciarz i Wojciech Szarama (PiS) pytali o termin wprowadzenia zmian w bazie egzaminacyjnej o zagadnienia związane z obowiązkiem "jazdy na suwak" oraz tworzenia korytarza życia.

 

Wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber poinformował, że zmian należy się spodziewać po trzech miesiącach od wejścia w/w zmian w przepisach, czyli zmiany pojawią się z końcem lutego lub na początku marca.

 

"Planując sprawdzanie wiedzy kandydatów na kierowców w zakresie nowo wprowadzonych przepisów ruchu drogowego należy mieć na względzie fakt, że większość osób podchodzących aktualnie do egzaminu państwowego na prawo jazdy uczęszczała na zajęcia teoretyczne przed wprowadzeniem tych przepisów, a przepisy te zostały wprowadzone 6 grudnia br. Oznacza to, że nawet najlepiej przygotowane osoby nie miały możliwości zapoznania się z zasadami ruchu drogowego określonymi w nowych przepisach" - ocenił Weber.

 

"Bezapelacyjnie będziemy chcieli, żeby kierowcy się do tych przepisów stosowali i tym samym zwiększali bezpieczeństwo w ruchu drogowym" - zapowiedział Weber.

 

Kontaktowaliśmy się bezpośrednio z resortem w tej sprawie. Możemy potwierdzić, że komisja weryfikacyjna wznowiła pracę, a zmiany nie będą jedynie kosmetyczne... Już wkrótce możemy spodziewać się nie tylko weryfikacji dotychczasowych pytań, ale rónież dodania nowych, o których wspominał wiceminister Weber oraz dodania dodatkowych, które poszerzą dotychczasową bazę.

 

Na dzień dzisiejszy wszystkim przygotowującym się do egzaminu zalecamy korzystanie z pytań dostępnych w serwisie i aplikacji https://testy.portalnaukijazdy.pl . W tym serwisie znajdują się wyłącznie pytania, które spotkanie na egzaminie państwowym na prawo jazdy.

 

Krótkie przypomnienie o grudniowej noweli przepisów:

6 grudnia br. weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia - pojazdy poruszające się drogą sąsiadnimi pasami, mają między sobą utworzyć przestrzeń pozwalającą na przejazd pojazdów uprzywilejowanych. Nowe przepisy zapewniają krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych.

 

Nowela wprowadziła również obowiązek jazdy "na suwak" - co ma doprowadzić do upłynnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa w trakcie wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na drodze z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

 

(db)

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena