ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Jeszcze w 2020 roku prawko w telefonie!
mobywatel-aplikacja-1.jpg

12-01-2020

Jeszcze w 2020 roku prawko w telefonie!

Zgodnie z zapowiedziami rzecznika Ministerstwa Cyfryzacji - Karola Manys, jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli skorzystać z wirtualnego prawa jazdy w telefonie komórkowym. Podobnie, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, dokument prawa jazdy będzie można zostawić w domu.

 

Przedstawiciel resortu powiedział, że rozwiązania techniczne są już praktycznie gotowe, a do uruchomienia nowego systemu konieczne są jeszcze zmiany w przepisach.

 

Czy po wejściu w życie przepisów nie będzie konieczności wożenia prawa jazdy?! Jeśli będziecie poruszali się po Polsce to… nie. Jeżeli jednak wyjedziecie za granicę to zarówno dokument prawa jazdy, jak i dowód rejestracyjny należy mieć przy sobie. 

 

Aktualnie za brak dokumentu przy sobie (nie uprawnień) grozi nam mandat. Sytuacja już niedługo powinna się zmienić. Według zapewnień rzecznika MC zmiany przepisów już są w toku.

 

Dokładna data wprowadzenia nowej usługi nie jest jeszcze znana. Ministerstwo podkreśla, że wirtualne usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem kierowców. Jako przykład resort podaje e-usługę umożliwiającą sprawdzenie historii pojazdu. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niej blisko 130 milionów razy. Kolejną popularną funkcjonalnością jest usługa pokazująca liczbę punktów karnych. W 2019 roku skorzystało z niej ponad pół miliona osób.

 

Kreatywną młodzież uspokajamy, podczas kontroli policjant posiada również dostęp do systemu CEPiK, co oznacza, że okazanie wirtualnego prawa jazdy w swoim telefonie będzie w przypadku wątpliwości co do jego autentyczności weryfikowane w systemie państwowym. 

 

Mylą się również ci, którzy myślą, że oszczędzą, bo nie będzie obowiązku wyrobienia dokumentu prawa jazdy. Przypominamy, że odbiór dokumentu jest jednym z elementów nabycia uprawnień do kierowania pojazdami, a co się z tym wiąże prowadzimy pojazd po odbiorze dokumentu, a nie po zdanym egzaminie. 

 

Poza tym wyrabiając dokument utrzymujemy system CEPiK. Na wytworzeniu dokumentu zarabia również PWPW SA oraz samorząd (powiat/miasto).

 

(db)

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena