Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Interwencja Rzecznika PPOSK w sprawie pojazdów...
stencel.png

15-05-2020

Interwencja Rzecznika PPOSK w sprawie pojazdów OSK na egzaminie państwowym

Publikujemy stanowisko Rzecznika PPOSK w sprawie braku możliwości egzaminowania kursantów na pojazdach OSK w WORD Poznań.

 

Szanowny Panie Dyrektorze, 

w związku z napływającymi do Rzecznika PPOSK wnioskami i skargami zawierającymi tezy o Pana
bezprawnych działaniach pozbawiających przedsiębiorców oraz ich kursantów prawa do
prowadzenia praktycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy pojazdem ośrodka
szkolenia kierowców, który szkolił osobę egzaminowaną (vide art.53 ust.4a ustawy z 05.01.2011 o
kierujących pojazdami ) – na podstawie regulaminu Rzecznika PPOSK oraz art.1 pkt.2 i art. 241 kpa proszę o niezwłoczne zaprzestanie działań rażąco naruszających prawo poprzez przywrócenie możliwości prowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy również w trybie art.53 ust.4a uokp. Nadmieniam, że w razie zignorowania niniejszej prośby ( wniosku) zostaną podjęte dalsze stosowne działania prawne.

 

Uzasadnienie

Wprowadzone ograniczenie uzasadniania się troską o zdrowie klientów i pracowników WORD w
okolicznościach zagrożenia koronawirusem SARS-CoV2. Nie znajdujemy żadnego potwierdzenia faktycznego i medycznego dla tego rodzaju obaw. Albowiem rozprzestrzenianie się koronawirusa w żadnym stopniu nie zależy od dysponenta pojazdu, którym prowadzony jest egzamin - naturalnie pod warunkiem zachowania tych samych standardów i zakresu działań dezynfekcyjno - sanitarnych jak w pojazdach w dyspozycji WORD.


Niektóre ośrodki szkolenia kierowców prowadzą szkolenia pojazdami innej marki niż pojazdy pozostające do dyspozycji WORD-u i już na etapie rekrutacji zawarły z kursantami stosowne umowy gwarantujące udostępnienie na egzamin państwowy pojazdu, którym będą szkolone!
Bezpodstawne pozbawienie prawa określonego przepisem art.53 ust.4a uokp skutkuje dla przedsiębiorców stratami wizerunkowymi i ekonomicznymi oraz ewidentnie narusza prawa osoby egzaminowanej.

 

Wskazać również należy, że z 5 WORD-ów (Kalisz, Konin, Leszno, Piła, Poznań) Województwa
Wielkopolskiego, tylko Dyrektor Word w Poznaniu wprowadził omawiane ograniczenie, a w Polsce na 46 WORD-ów tylko dwóch dyrektorów bezpodstawnie zablokowało prawo zdawania państwowego
egzaminu praktycznego na prawo jazdy pojazdem OSK, w którym osoba egzaminowana była szkolona.


z poważaniem
Roman Stencel

 

Trudno nie zgodzić się z przedstawionym stanowiskiem. Decyzja Dyrektora WORD w Poznaniu rażąco dyskryminuje część OSK, ktore szkolą kursantów na innych pojazdach niż te, którymi dysponuje ośrodek egzaminowania. Czym innym jest utrzymanie reżimu sanitarnego, a czym innym  praktyki naruszające prawa innych podmiotów gospodarczych. Stanowisko niezrozumiałe, które prawdopodobnie szybko ulegnie zmianie, czego OSK i osobom zdającym życzymy.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena