Hulajnoga elektryczna już niedługo zadebiutuje jako... pojazd.
16.02.2021
Rada Ministrów przyjęła pod koniec stycznia projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury. Pierwsze czytanie w Sejmie już 24 lutego br.
W ostatnich latach zauważalny jest dynamiczny rozwój technologii w zakresie urządzeń takich jak: hulajnoga elektryczna, deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenia samopoziomujące i inne urządzenia o podobnej konstrukcji wyposażone w napęd elektryczny lub napędzane siłą mięśni, przeznaczone do transportu osób. Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym ma uregulować status prawny tych urządzeń, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pieszych. Ruch hulajnóg i urządzeń transportu osobistego stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach.
Kierujący tymi pojazdami będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu podczas jazdy (po chodnikach, drogach dla pieszych). Dodatkowo poruszając się wśród pieszych, prędkość ma być zbliżona do prędkości pieszych. Prędkość tych pojazdów ma być ograniczona do maks. 20 km/h.
Zakazane będzie m.in. kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, przewożenie innych osób, zwierząt; ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów czy pozostawienie pojazdu w sposób niedozwolony.
Do kierowania hulajnogą wymagana będzie karta rowerowa, prawo jazdy AM, A1 lub B1. Każdy kto ukończy 18 lat, będzie mógł się poruszać bez w/w dokumentów. Dzieci do lat 10 nie będą mogły korzystać z hulajnogi czy UTO, jeżdżąc po drogach publicznych, wyjątek to jazda w strefie zamieszkania pod nadzorem osoby dorosłej.
Za nieprzestrzeganie ograniczeń przewidziane będą mandaty, np. jazda z telefonem w ręce - 200 zł, nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu - 350 zł.
Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Powrót
Komentarze