krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Alkohol – substancja, która daje „moc”, ale...
4674.jpg

26-08-2019

Alkohol – substancja, która daje „moc”, ale odbiera rozum. Piłeś – nie jedź!

Polska to kraj, w którym jeśli na imprezie nie pijesz to spotkasz się z pytaniem „dlaczego”, czy jesteś chory/a? Czy wiesz, że alkoholizm jest jedną z chorób, które niszczą naszą cywilizację? W 2016 r. ponad 3 miliony osób zmarło na świecie w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. To jeden zgon co 10 sekund – wynika z raportu opublikowanego w ostatnich dniach przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

 

Na kursie nauki jazdy wielokrotnie wykładowcy i instruktorzy bombardują cię informacjami dotyczącymi alkoholu. Zapamiętujesz przede wszystkim to, co jest ci potrzebne do zaliczenia egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Przecież problem z alkoholem cię nie dotyczy, pijesz od czasu do czasu ze znajomymi na imprezach i tyle... Pamiętaj, że proces uzyskiwania prawa jazdy, to okres, w którym musisz nadrobić stracony czas w szkole. Dlaczego? Uczestniczysz w ruchu drogowym odkąd pamiętasz, a naukę przepisów w praktyce, pod okiem specjalisty ruchu drogowego, którym jest instruktor nauki jazdy, pierwszy raz odbywasz na kursie nauki jazdy. W ciągu miesiąca musisz nabyć umiejętności i wiedzy, tyle aby przynajmniej być świadomym kierowcą, bo nasz system nie przewiduje obowiązkowych szkoleń doskonalących umiejętności kierowcy. Z oferty ośrodków doskonalenia techniki jazdy korzystają nieliczni, bo szkolenia nie są bezpłatne. Obecnie ważniejsze stało się posiadanie najnowszego smartfona niż nauka umiejętności dostrzegania i reagowania na zagrożenia w ruchu drogowym. Takim zagrożeniem jest również alkohol... Nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po użyciu alkoholu jest jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa czynnego, zależnego od ciebie.

 

Co to jest ten alkohol i jaki ma pływ na organizm kierującego?

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Już dawka mająca 0,1 promila wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją. Szczegóły przedstawia poniższa tabela. 

 


ILOŚĆ PROMILI
WE KRWI

WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM KIEROWCY

0,1‰

Rozproszona uwaga.

0,2‰

Dłuższe spostrzeganie.

0,3‰

Drobne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zmniejszona zdolność postrzegania dostrzegania kształtów z oddali, obniżona zdolność postrzegania dynamicznych zmian światła.

0,4‰

Opóźniona reakcja na bodźce, obniżona sprawność motoryczna, wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych.

0,5 ‰

Obniżenie zdolności realnej oceny sytuacji na drodze. Nadpobudliwość, upośledzenie reakcji psychofizycznych, pogorszenie ostrości widzenia i zdolności prawidłowej oceny odległości.

0,6 ‰

Błędna ocena własnych możliwości, znaczny spadek koncentracji i samokontroli.

0,8‰

Występowanie zjawiska słabości mięśni co powoduje znaczne osłabienie zdolności prowadzenia samochodu

1-2‰

Zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi, osłabienie sprawności intelektualnej, wahania nastroju, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszona akcja serca.

2-3‰

Zaburzenia mowy, wzmożona senność, znaczne obniżenie zdolności kontroli własnego zachowania oraz poruszania się.

3-4‰

Spadek ciśnienia we krwi, obniżenie temperatury ciała, osłabienie funkcji życiowych, duże prawdopodobieństwo utraty przytomności .

Powyżej 4 ‰

Dawka śmiertelna, śpiączka , zatrzymanie akcji serca i oddychania.

Na podstawie broszury „Alkohol i kierowca.” www.parpa.pl

 

Co mówią przepisy prawa na temat jazdy pod wpływem alkoholu

Wykroczenie (0,2 do 0,5 promila)
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi 0,2 promila. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi prowadzącego pojazd wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. W myśl art. 87 § 1 kw, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo kara grzywny w wysokości co najmniej 50 złotych. Karę aresztu sąd wymierza w dniach i w wymiarze od 5 do 30 dni. Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu sąd orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Przestępstwo (powyżej 0,5 promila)

Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w ruchu drogowym jest jazda po alkoholu. Wstępna analiza statystyk policyjnych wskazuje, że policjanci każdego dnia zatrzymują kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Odpowiedzialność karna grozi osobie, która prowadziła pojazd mechaniczny (np. samochód), mając we krwi więcej niż 0,5 promila.

 

Pierwszy raz, czyli coś co podobno zdarzyć się może, ale nigdy nie powinno mieć miejsca

Sąd orzekając wyrok oprócz kary często stosuje również dodatkowy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Za jazdę po alkoholu można stracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Kolejną równie przykrą konsekwencją jazdy „na podwójnym gazie” jest obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Recydywa, czyli osoba która z myśleniem ma tyle wspólnego co prosiaczek z lataniem
Zgodnie z art. 178a § 4 kk, kto prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości i był już wcześniej skazany za ten sam czyn, to grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za ponowną jazdę po alkoholu grozi też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych

 

Dlaczego sądy są pobłażliwe?!

Na wymiar kary za jazdę pod wpływem alkoholu wpływa wiele czynników. Przy wymierzaniu kary sąd uwzględnia między innymi motywację i sposób zachowania się sprawcy, jego warunki osobiste, sposób życia sprawcy przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu. Znaczenie mają również warunki atmosferyczne w dniu zatrzymania, natężenie ruchu w miejscu kontroli drogowej oraz zachowanie sprawcy podczas zatrzymania. Jazda po alkoholu nie powinna mieć, żadnej taryfy ulgowej. To w naszym interesie jest wyeliminowanie z ruchu drogowego osób kierujących po alkoholu.

Dodatkowe konsekwencje jazdy po alkoholu

Jeśli kierowca, spowoduje kolizję/wypadek bez prawa jazdy, poszkodowany dostanie odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Następnie ubezpieczyciel będzie dochodził od sprawcy zwrotu wszystkich pieniędzy, które wypłaci. Tak działa regres ubezpieczeniowy, który jest uregulowany w art. 43 pkt 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

 

Jeśli zdarzenie to nie było kolizją a wypadkiem, regres dotyczyłby również odszkodowania za utratę zdrowia.


(db)

 

 

 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena