Sklep on-line

left - cenny news

Napotkałeś na dobry temat?
Podziel się nim z nami !

redakcja@portalnaukijazdy.pl

Sonda

Czy jesteś za powstaniem fili Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, w miastach bez praw powiatu?

zobacz wyniki

Newsletter

Zapisz się a będziesz dostawać, co miesiąc biuletyn, w jaki sposób zdobywać nowych uczestników kursów. Będzieszrównież informowany na bieżąco o naszych promocjach i nowościach.

Twoje imię:

Adres e-mail:

Partnerzy serwisu

 

Do czego uprawnia kat. B prawa jazdy

Autor: Adminpp / dodano: 26.08.2010 - 15:56

(4)
skomentuj
Do czego uprawnia kat. B prawa jazdy

Do czego tak naprawdę uprawnia kierowcę prawo jazdy kategorii B? Każdy kierowca wie, że ta najpopularniejsza kategoria uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi. Tutaj wiedza zazwyczaj się kończy.

A co z dużym samochodem dostawczym? Co z przyczepą, przecież moja osobówka ma hak?

Zatem po kolei. Zwykła i najpopularniejsza kategoria prawa jazdy kierowcy daje naprawdę wiele:

1. Kierowca może prowadzić pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla.
2. Pojazd, o którym mowa powyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.
3. Kierowca może także prowadzić mikrobus o ile nie posiada on więcej niż 9 miejsc.
4. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, a także ciągnikiem z przyczepą wg zasad omówionych w punkcie 2.
5. Osoba z kategorią B prawa jazdy może także prowadzić pojazd wolnobieżny.

Okazuje się zatem, że najpopularniejsza kategoria prawa jazdy daje całkiem wiele możliwości. Pamiętać należy jednak o tym, że wspomniane prawo jazdy nie uprawnia do kierowania motocyklami.

Niestety w polskim modelu szkolenia kierowców nie ma obowiązkowych jazd wspomnianymi pojazdami. Zorganizowanie wszystkich, byłoby problemem dla większości szkół jazdy, ale godzina jazdy z przyczepą lekką z pewnością przydałaby się każdemu kursantowi.

Komentarze

Jocker - 17.07.2012

a co z mikrobusami ze zdemontowanymi tylnymi siedzeniami. czy jest mozliwość przewożenia towarów takim samochodem bez monowania klatki za przednim rzędem siedzeń czy już nie?

hirooq - 04.05.2014

a co z motorowerem

nikt - 12.06.2014

powyzsze informacje sa juz nieaktualne. w szczegolnosci punkt 2


1

Dodaj komentarz

kodprzeładuj obrazek

PortalNaukiJazdy.pl zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia komentarza zawierającego treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca taki komentarz może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną.