Sklep on-line

left - cenny news

Napotkałeś na dobry temat?
Podziel się nim z nami !

redakcja@portalnaukijazdy.pl

Sonda

Czy jesteś za powstaniem fili Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, w miastach bez praw powiatu?

zobacz wyniki

Newsletter

Zapisz się a będziesz dostawać, co miesiąc biuletyn, w jaki sposób zdobywać nowych uczestników kursów. Będzieszrównież informowany na bieżąco o naszych promocjach i nowościach.

Twoje imię:

Adres e-mail:

Partnerzy serwisu

 

Koniec strefy parkowania

Autor: AdminHubert / dodano: 29.08.2013 - 12:22

(0)
skomentuj
Koniec strefy parkowania

Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej przygotował projekt zmian w rozporządzeniach dotyczących znaków drogowych. "Koniec strefy parkowania" według noweli ma znaczyć tyle, co "Koniec strefy płatnego parkowania".

 

Nowelizacja zakłada, że znak D-44 "strefa płatnego parkowania" oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Natomiast znak D-45 "koniec strefy płatnego parkowania" oznacza wyjazd ze strefy płatnego parkowania. Znaki te, już stosowane w organizacji ruchu na drogach, przed wejściem w życie noweli, uznawane są za równoważne.


Co ta zmiana może oznaczać dla zwykłego kierowcy?
 

Jak czytamy w uzasadnieniu według art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym znak D-44 "strefa parkowania" oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu jest pobierana opłata. W strefie tej zabroniony jest postój pojazdu bez wniesienia opłaty, z wyjątkiem postoju pojazdów osób lub jednostek, dla których ustalona została zerowa stawka opłaty, oraz postoju pojazdów komunikacji publicznej na wyznaczonych dla nich miejscach. Z tego przepisu wynika, że znak D-44 posiada oprócz funkcji informacyjnej również funkcję zakazującą. Co stwarzało problem podwójnej karalności, choć ten w Polsce nie powinien występować.

 

Mimo to, do Rzecznika Praw Obywatelskich dotarły trzy skargi osób, wobec których zastosowano podwójne sankcje z powodu naruszenia przepisów ustanawiających obowiązek uiszczenia opłaty za postój, lecz w świetle obowiązujących przepisów każdy kierujący pojazdem może zostać obciążony podwójnymi sankcjami z tytułu nieuiszczenia opłaty za parkowanie.

 

Strefy parkowania ustalane są przez właściwe dla określonego miasta rady gminy(rady miasta). To one także ustalają wysokość opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania. Rada może także wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerowa stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi. Z czego wynika, że nieuiszczenie opłaty postojowej nie jest wykroczeniem, a deliktem administracyjnym. Natomiast niestosowanie się do znaku drogowego podlega karze właściwej w Kodeksie wykroczeń.

 

Dlatego też zmiana zakłada, że sankcja dla kierującego pojazdem, określona w Kodeksie wykroczeń, będzie miała zastosowanie jedynie w przypadku niezastosowania się kierującego pojazdem do innych znaków drogowych (m.in. B-35, B-36, D-18, P-18, P-19, P-20). A za postój w tej strefie w wyznaczonym miejscu bez uiszczenia należnej opłaty, od kierującego pojazdem będzie pobierana jedynie opłata dodatkowa, będąca karą administracyjną.

 

Ponadto przepisy projektu wprowadzają zmianę nazwy znaku D-44 "strefa parkowania", na "strefa płatnego parkowania" oraz zastępują wyrażenie "pojazd" wyrażeniem "pojazd samochodowy".

 

Proponowana w projekcie rozporządzenia data jego wejścia w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia wynika z potrzeby zastosowania okresu przygotowawczego dla wykonania zmian w organizacji ruchu.

 

(had.)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz

kodprzeładuj obrazek

PortalNaukiJazdy.pl zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia komentarza zawierającego treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca taki komentarz może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną.