https://www.biuro.dobreosk.pl/glowna.aspx

Sklep on-line

left - cenny news

Napotkałeś na dobry temat?
Podziel się nim z nami !

redakcja@portalnaukijazdy.pl

Sonda

Czy jesteś za powstaniem fili Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, w miastach bez praw powiatu?

zobacz wyniki

Newsletter

Zapisz się a będziesz dostawać, co miesiąc biuletyn, w jaki sposób zdobywać nowych uczestników kursów. Będzieszrównież informowany na bieżąco o naszych promocjach i nowościach.

Twoje imię:

Adres e-mail:

Partnerzy serwisu

 

Kategoria B1 to ściema?

Autor: Adminls / dodano: 07.11.2011 - 15:36

(25)
skomentuj
Kategoria B1 to ściema?

Od lutego 16- i 17-latkowie nie będą mogli jeździć lekkimi samochodami korzystając z prawa jazdy kategorii B1. Po zmianie przepisów zostały z niej wykluczone auta do 550 kg, de facto będzie więc można jeździć co najwyżej quadem. Co więcej, nowe przepisy dotkną też tych, którzy zdobyli lub zdobędą prawo jazdy B1 jeszcze przed lutym 2012 roku - donosi dzisiaj  "Dziennik Łódzki".


Obecnie jest tak, że egzamin na kategorię B1 prawa jazdy zdawać mogą osoby, które ukończyły 16 lat, a egzamin nie różni się niczym od tego, który dotyczy pełnoletnich kandydatów na kierowców i praw jazdy kategorii B. Jednak, gdy posiadacz kategorii B1 prawa jazdy skończy 18 lat, i tak musi odbyć nowy kurs na kategorię B i znać ponownie egzamin.  - W lutym zmienia się częściowo ustawa. Z kat. B1 zostały wykluczone samochody osobowe. Prawa jazdy wydane do tej pory przestaną spełniać swoją rolę - tłumaczy na łamach Dziennia Łódzkiego Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.


Inny rozmówca gazety, dyrektor wydziału praw jazdy i rejestracji pojazdów w Łodzi twierdzi, że po zmianie przepisów posiadacze kategorii B1 prawa jazdy będą mogli poruszać się co najwyżej quadami.


Obecne przepisy zezwalają posiadaczom kategorii B1 jeździć pojazdami (samochodowami) ważącymi nie więcej, niż 550 kg. Cały szkopuł polega na tym, że "seryjnie ważących" tak niewiele pojazdów praktycznie w Polsce nie ma. Smart, Mały Fiat ("maluch") czy nawet po części plastikowy Trabant ważą więcej. Co sprytniejsi tego typu auta poddawali przerobkom, omijali dzięki pewnym kruczkom wymogi stacji diagnostycznych a te, nierzadko przymykając oko, "legalizowały" nowe wehikuły jako auta ważące mniej, niż 550 kg.


Te stacje, które w ten sposób działały, zostaną prześwietlone przez prokuraturę. - Uważam, że stan, który był do tej pory, to było zwykłe naciąganie prawa - dodaje dyrektor WORD w Łodzi.


Pytanie: czy zmiana przepisów likwiduje problem? Bo nie bardzo rozumiemy, co ustawodawca chciał w ten sposób osiągnąć? I czy nie łatwiej było... kategorię B1 po prostu zlikwidować?


LS

Komentarze

Maciek - 12.11.2011

kat B1 to zwykla sciema!! Jestem instruktorem nauki jazdy i widząc te pojazdy krew mnie zalewa. Przecież żaden z tych pojazdow nie spełnia norm wagowych( instruktor i kursant to juz prawie 200kg )Ale szkolą i egzaminują do woli.mam nadzieje że nowe przepisy uzdrowią sytuacje na rynku szkoleniowym i wyeliminują niezdrową konkurencje.

Błażej - 15.11.2011

jesteś instruktorem? to współczuje kursantom... nie masz pojęcia o przepisach a się wypowiadasz... Poczytaj sobie co to jest Masa Własna Pojazdu a dopiero pisz bzdury! Polskie prawo jest tak popieprzone że szkoda gadać... Od kiedy to przepisy mogą działać wstecz? WORLD-y też prowadziły egzaminy na fiatach 126p i Daihatsu cuore, które były "przystosowane" do kat B1 i nikomu nic nie przeszkadzało... Dorobili się na młodzieży a teraz chcą to wycofać... Po jaką cholerę wydziały rejestrowały takie pojazdy... Średnia cena przeróbki takiego auta to 2000zł... To kasa wy*ebana w błoto! Ciekaw jestem co nasz kochany rząd zrobi jak wszyscy Ci, którzy zainwestowali w to "gówno" (prawo jazdy, które zostanie zabrane bo komuś się coś przypomniało) zaczną strajkować, lub szukać kolejnych "kruczków" aby odzyskać pieniądze..

posiadacz b1 - 24.11.2011

Pojebane prawo wlasnie osiągnolem prawo jazdy kat b1 i mam samochód którym nie moge sie poruszac

picup - 25.11.2011

do Maciek - zapraszam do lektury PoRD i WTP mam problem z synem, który 18 lat będzie miał w IX 2012 więc niby od 12.02.12 nie będzie mógł jeździć swoim pojazdem ( Daihatsu Cuore 540kg MW Pickup - przerobiony legalnie) od kilku tygodni próbuje dodzwonić się do MI - DTD, ale tam nikt nie odbiera telefonu :) Wiec czekam do lutego, i później do momentu zatrzymania mojego syna do kontroli drogowej - nie przyjmuje mandatu -> sprawa do sądu -> odwołanie -> skarga do TK i może dalej. Oczywiście następnym krokiem będzie walka o odszkodowanie, za ... i tu adwokat już coś sensownego wymyśli Ta ustawa o Kierujących odbiera uprawnienia zmniejszając zakres kategorii ! Może, trzeba by pomyśleć o zbiorowym pozwie do sadu ??

Ja - 05.12.2011

Moim zdaniem to głupota likwidować tą kategorię , właśnie zaczołem ją zdawać, i przerwano ją , dlaczego nie można jeździć małymi samochodami ? przecież to nic złego a na quada to nawet nie chce mi się robić prawka .. bo po co ? Zwykły samochód jest i tak bardziej bezpieczniejszy niż ten do 550 kg . Myślę ze ci co za czeli, powinni już zdać tą kategorię na starych warunkach picup , ma racje ;)

kewex - 08.12.2011

Opis Zmiany a przepisach mogą być niezgodne z Konstytucją RP !!! --------------------------------------------------------------------------------------------- Na dzień dzisiejszy Prawo Jazdy kategorii B1 według Prawa o Ruchu drogowym jest: Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania: ....4. kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla; W nowej Ustawie o Kierujących od 11.02.2012 będzie: Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: 5) kategorii B1: a) czterokołowcem, b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM; -------------------------------------------------------------------------------------------- wynika z tego, że nowa ustawa odbiera uprawnienia osobom posiadającym Prawo Jazdy kategorii B1 !!! Jest to niezgodne z Art. 31. KONSTYTUCJI RP 1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 2.Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. --------------------------------------------------------------------------------------------- Nie można odbierać już wydanych uprawnień bezpodstawnie, zmiany jakie wprowadza nowa Ustawa o kierujących nie mają wpływu na bezpieczeństwo lub porządek publiczny, czy też na ochronę środowiska!!!

Zeman - 18.12.2011

Brawo kewex - wreszcie ktoś normalnie czyta przepisy!

aga - 23.12.2011

ja również wydałam masę pieniędzy na samochód, który nie spełnia już swoich funkcji , zakończyłam kurs, zdałam egzamin i myślę o tym, aby odzyskać utracone pieniądze. prawo nie działa wstecz. i jest to robienie ludzi w balona

madry - 07.02.2012

Konsultowałem nowy przepis z prawnikami przpies o definicji czterokołowca "42b- czterokołowiec - pojazd samochodowy........, z wyłączeniem sam. osobwego, którego masa własna nie przekracza 550 kg." Prawnicy uważają że ten przepis pozwala osobom z kat B1 kierować sam. osobowe których masa własna przekracza 550 kg i tak wynika logicznie z przepisu . Więc ludziska z kat. B1 od lutego 2012 może kierować sam. osobowymi do 3,5 t.

szpila - 14.03.2012

Madry możesz jaśniej napisac o co chodzi .Bardzo mnie to interesuje od tygodnia mam prawko a smart spi w garażu.Jezeli jest jakas nadzieja bym nie musiala czekac 2 lata prosze pomóż xd:)

szpila - 14.03.2012

http://www.prawo-jazdy-od16lat.com/ustawa-prawa-jazdy.html

B1 - 27.05.2012

Chodzi o to że jeżeli masa własna będzie przekraczała 550 kg to już się tego "pojazdu samochodowego" z kat. nie wyłącza tak więc można jeździć normalnym autem na kat. b1

moto - 27.09.2012

Jak dla mnie to jest paranoja to co robi rząd to przechodzi ludzkie pojęcie , jestem ciekaw czy któryś z posłów wiedział co podpisuje lub za czym głosuje.

Bonzo - 04.10.2012

ktoś tu się mija z prawdą, zmiany będą obowiązywać TYLKO tych którzy zrobią kat B1 po wejściu przepisów w życie, jeśli zmiana prawa działa na niekorzyść to prawo nie działa wstecz. Jest to tak oczywiste jak to że mleko jest białe trawa zielona a niebo niebieskie

szajba - 28.10.2012

cyt. bzdurę tygodnia: "Obecne przepisy zezwalają posiadaczom kategorii B1 jeździć pojazdami (samochodowymi) ważącymi nie więcej, niż 550 kg" Że co?

w - 10.11.2012

do Maciek: jesteś instruktorem a nie odróżniasz masy własnej od DMC?

olo - 12.01.2013

nie ma sie co dziwic, w koncu to polska. czy slyszeliscie kiedys o jakis wypadkach tej kategorii albo cos

Tomek - 15.01.2013

za zdałem 2 mięsiące temu i moge bez problemu jezdzić hondą civic po odchodzeniu.Już raz mnie złapali z kątroli i nic nie powiedzieli

Kolorowa - 15.01.2013

Chodzi o to że od tego 19 lutego 2013 r. nie będzie można jeżdźić w tej kategorii... A nie że jak 2 miechy temu zdałeś i teraz jeździsz ;) Przynajmniej tak zrozumiałam wypowiedzi moich poprzedników... Ale mogę się mylić ! Odpowiedzcie czy mam racje !

benek0207 - 25.01.2013

Mam pytanie ponieważ nigdzie nie mogę znaleśc konkretnej odpowiedzi czy jeśli posiadam prawko z kategorią B moge poruszać się quadem czy muszę mieć teraz na quada B1?

RySiek - 05.02.2014

Jprdl przecież bezpieczniej jest się poruszać w wieku 16 lat samochodem którego prędkość w większości nie przekracza 120km/h niż motocyklem gdzie nie ma żadnej strefy zgniotu i którym leci się 180m/h !!

gulczas - 06.02.2014

moim zdanie powinno zostac dla fanów quadów ja chcialbym legalnie jezdzic na quadzie.

Daniel - 07.03.2014

Do maciej od kedy waga kierowcy jest wliczana do masy własnej ? Jesli jesteś egzaminatorem to też zrobiłeś jakiś przekręt . Maluch waży 580 kg po wyciągnieciu szyb siedzeń i wygłuszeń masz 550 na styk ale jednak wszystko legalnie co do smarta i core się zgadzam ale takie samochody jak 2cv i fiat 500 stary mają taakie wagi bez kombinowania

Piotr - 02.07.2014

Teoria zdana, wszystkie pytania w jednym pliku. Nauczycie się z tego i macie 100%, bynamniej u mnie tak było: http://link.mil.pl/testy/

kafel126p - 28.11.2014

Jedna wielkie gowno z tymi przepisami zamiast czlowiekowi ulatwic zycie to je utrudniaja i prubuja wyciagnac pieniondze od najbiedniejszych. Wedlug mnie mogli by zrobic to tak ze zamiast do masy wlasnej pojazdu to do pojemnosci silnika np 0,900 cm3 i kazdy byl by zadowolony


1

Dodaj komentarz

kodprzeładuj obrazek

PortalNaukiJazdy.pl zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia komentarza zawierającego treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca taki komentarz może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną.